Weryfikacja VAT - Xplus

 

Platforma Weryfikująca Podatników (VAT, REGON, NIP)

 

 

Duża ilość transakcji zawieranych z kontrahentami powoduje problem częstej weryfikacji aktywności VAT-u na stronie Ministerstwa Finansów. Co więcej, podmioty regularnie znikają z rynku, a organy podatkowe wykreślają niektóre z nich z rejestru podatników VAT. W ten sposób zrodziła się potrzeba bieżącego i masowego sprawdzania aktywności VAT podmiotów gospodarczych.

 

Platforma Weryfikująca podatników - to uniwersalne narzędzie do weryfikacji numerów NIP, REGON etc. Narzędzie może być zintegrowane w bardzo prosty sposób z każdym procesem biznesowym klienta. W cenie wdrożenia klient ma możliwość umieszczenia weryfikacji w 5 miejscach w dowolnych procesach biznesowych. Poniżej prezentujemy przykładowe umieszczenia weryfikacji w procesie biznesowym.

 

1. Tworzenie odbiorcy.

Użytkownik systemu definiując nowego odbiorcę na podstawie Globalnej książki adresowej lub danych wpisanych z innego źródła uzupełnia formularz. Po uzupełnieniu może uruchomić weryfikację aktywności VAT-u na 2 sposoby:

 

- Pierwszym jest kliknięcie przycisku Sprawdź aktywność VAT umieszczonego na dole formatki. Przycisk uruchomi komunikację z serwerem pobierającym dane bezpośrednio z serwisów MF. Po chwili użytkownik otrzymuje informacje o aktualnym statusie dla danego NIP-u oraz system automatycznie zapisuje zrzut ekranu z serwisu wraz z datą potwierdzające dokonania sprawdzenia.

 

- Alternatywnym sposobem weryfikacji jest wywołanie metody przed zapisem konta odbiorcy używając przycisku Zapisz i zamknij.

 

 

2. Tworzenie zamówienia sprzedaży.

W trakcie tworzenia zamówienia sprzedaży wybieramy z naszej bazy klientów, klienta któremu chcemy sprzedać towar/usługę. Należy pamiętać, że od dodania kontrahenta do systemu mogło minąć kilka tygodni, miesięcy dlatego też weryfikacja powinna zostać wykonana. Platforma może zostać uzupełniona o parametr „Ważności sprawdzenia” tzn., że status zweryfikowany będzie widoczny przez 1 miesiąc lub inny okres czasu ustawiony przez Administratora systemu. W trakcie tego okresu system nie będzie weryfikował czy dany kontrahent jest aktywnym płatnikiem VAT. Można również wywoływać weryfikację przy każdorazowym użyciu kontrahenta, co zabezpieczy Nas przed błędami. W poniższym przykładzie weryfikacja jest uruchamiana automatycznie po kliknięciu przycisku OK, ale przed zapisem Zamówienia tzn., że jeżeli klient miałby nieaktywny VAT system wygeneruje ostrzeżenie.

 

 

3. Tworzenie oferty.

Analogicznie poniżej przykład po kliknięciu OK dla tworzenia oferty weryfikowany jest NIP.

 

 

4. Weryfikowanie poprzez zadanie wsadowe.

PWP umożliwia użytkownikowi zaplanowanie sprawdzenia aktywności VAT przez noc lub weekend. Poniższy przykład rozszerza widok Wszystkich Odbiorców w systemie o pole Aktywny podatnik VAT.

 

W efekcie możemy założyć różnego rodzaju walidacje przy użyciu podatnika bez aktywnego VAT-u lub zaplanować zdarzenie w sprawach dla opiekuna klienta aby wyjaśnił aktualny status.

 

 

5. Księgowanie faktury sprzedażowej.

W momencie wystawienia FV za towar/usługę również warto sprawdzić aktywność VAT. W takim wypadku również możliwe są różne podejścia. Poniżej przykład weryfikacji ręcznej, tak jak to miało miejsce w poprzednich przypadkach. Weryfikacja następuje po naciśnięciu przycisku Sprawdź aktywność VAT. Inna możliwością jest wywołanie weryfikacji po użyciu przycisku OK i wyświetleniu komunikatu o aktualnym stanie lub przerwanie operacji w razie zmian statusu aktywności.

 

 

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

  • footer_logo
  •   Puławska 435 A 02-801 Warszawa
  •   +48 22 295 02 50
  •   +48 22 295 02 99
  • biuro@xplus.pl

Najnowsze tweety

  

Używamy plików cookies na tej stronie.

Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies w naszej witrynie, zobacz naszą politykę prywatności.